Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbraně - používali je Římané

 

Gladius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Replika gladia
 

Gladius je latinské označení pro krátký meč. Římané tyto meče používali jako standardní zbraň pro své vojáky, neboť byla ideální pro efektivní boj v těsné formaci, na rozdíl od dlouhých mečů, jejichž uživatelé potřebovali kolem sebe prostor.

 

 

 

Spatha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie 

Spatha byla sečný jezdecký meč podobný gladiu, používaný v Evropě asi od 1. století na území římského impéria. Stejně jako u gladiu vychází její tvar z keltského meče. Měla dřevěnou rukojeť bez záštity, dvojsečná čepel s tupým hrotem byla dlouhá 0,75-1 metr a široká 3-4 cm.   

Scutum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie.

Scutum je latinský výraz pro štít. V dnešní době je slovo scutum spojováno se štítem, který používali starověcí Římané. Klasické scutum se používalo od šestého století př. n. l. do třetího století n. l.. Během této doby se štít neustále vyvíjel a zdokonaloval. Od šestého do čtvrtého století př. n. l. používali Římané štít hoplon, ale sami ho nazývali scutum. Od používání hoplonu se opustilo od konce čtvrtého století př. n. l.. V té době bylo scutum bylo vyrobeno z vrstveného dřeva, bylo pokryto látkou či kůží a bylo nejspíše keltského původu. Štít se držel za jednoduchou rukojeť umístěnou za středovou puklicí. Scutum se o hodně víc hodilo k boji s mečem a k vrhání oštěpem než řecký štít hoplon. Štít byl ze všech stran pokryt kovem, aby se zabránilo jeho rozpůlení. Pokud nebyly strany štítu pokryty kovem, mohl nepřátelský voják scutum rozpůlit seknutím meče. Už v té době se na scutum malovaly různé malby, ale neměly ještě žádnou uniformitu. V období pozdní republiky se scutum v podstatě nezměnilo, pouze dostalo oválný tvar. Je pravděpodobné, že na štít se již malovaly znaky státu či jednotky a malbám se tak dostalo určité uniformity. V raném císařství byl štít scutum, do té doby oválný, nahrazen obdélníkovým kusem. Jako u starého scuta byl vyroben z vrstveného dřeva, potažen kůží a hrany tohoto štítu byly chráněny kovem. Štít se také odlehčil a jeho obdelníkový tvar byl velice příhodný, protože se sním daly provádět různé těžké formace, u který bylo zapotřebí rozměrného štítu. Štít ale nemusel být pořád stejný, při dáckých válkách se dácký meč falx ukázal tak silný, že se kvůli němu zesilovalo brnění a i štíty. Scutum používala i Pretoriánská garda, která měla oválnou verzi tohoto štítu. Štít scutum představoval v raném císařství velice účinnou ochranu ostatně jako i jiné římské zbraně. Od konce druhého století začíná scutum mizet (i když je stále používáno). Scutum nese drobné známky barbarizace a nebo se nepoužívá vůbec a nahrazují ho germánské štíty. Tyto štíty byly oválné, menší a lehčí než scutum, ale v řádném případě nebyly tak účinné a neochraňovaly svého nositele v takové míře. Od konce třetího století n. l. scutum definitivně mizí, jako další klasické římské zbraně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář